Kuaförlük Nedir?

DÜNYADA KUAFÖRLÜK

Erkek ve kadın vücudunda başı süsleyen saç, yüzyıllar boyunca her devrin zevkine güzellik ve güzelleşme anlayışına göre türlü türlü, biçim biçim kesilmiş, taranmış, toplanmış örülmüş ve kendi renginden başka renklere boyanmıştır.
M.Ö.4000 yıllarında Mısır ve Asya’da geçimini bu meslekten sağlayanlar vardı. O zamanlar barbier denilen berberler dolaşarak müşteri bulup tıraş ederlerdi. O tarihteki berberler model olarak güzel esir kızlarını kullanırlardı. Bundan da anlaşılacağı gibi insanlığın orta Asya’dan dünyaya yayıldığı gibi berberliğinde doğu medeniyetinden batıya geçtiği görülmektedir. Bu günkü anlayışla kuaförlük 1789 yılında Fransa’da başlamıştır.

Firavunlar zamanında Mısırlılar kölelerin saçlarını keser, kesilen saçlarla peruk yaparlardı.Balık kılçıklarından tarak yaparlardı ve saçlarını tararlardı. İlk saç açma işlemi de Romalılar tarafından uygulandı.İnsanlık tarihine baktığımızda şunu anlıyoruz ki başımızı koruyup aynı zamanda süsleyen saçımızıda insanlık tarihinin başlangıcından bu yana kendi devrinin getirdiği zevke gözellik anlayışına ve etkilendiği akımlara göre süslenme sanatı herzaman varolmuştur.

Türkiye’de kuaförlük 1917 yılında Rus ihtilalinden kaçarak istanbula gelen ikisi Rus biri Alman biri ise Fransız 4 kadın berberi ile yayılmaya başlamıştır.Cumhuriyetin ilanından sonra kandınlara tanınan seçme ve seçilme hakkı ile Türk Medeni kanununun getirmiş olduğu yeniliklere kadınlar güzellik yarışmalarına ve çeşitli sosyal aktivitelere katılarak medeni toplumdaki yerini almışlardır.O yıllarda kuaförlük bir meslek dalı haline gelmiştir.İstanbulda ilk kadın kuaförler derneği İSMAİL HAKKI SUN ve arkadaşları tarafından kurulmuştur ve yine başkanlığını İSMAİL HAKKI SUN yapmıştır.

KUAFÖRLÜK NEDİR ?

Kuaförlük günün modasına ve saçı yapılanın zevkine göre vücut veya göz ölçüleri ile sosyal yaşantısına uygun olarak saçın kesimini,biçimlenmesini,boyanmasını esas alan bir meslek dalıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s